Stretching to doskonała metoda na zwiększenie elastyczności mięśni i poprawę ogólnej kondycji fizycznej. To również sposób na zapobieganie kontuzjom, do których może dochodzić podczas wykonywania różnego typu aktywności fizycznej. Jakie korzyści przynosi stretching?
Stretching – dowiedz się czym jest
Stretching jest procesem rozciągania mięśni mającym na celu poprawę elastyczności i zmniejszenie napięcia. Dostępne są różne techniki oraz metody, z których każda ma swoje mocne strony.
Jedną z form stretchingu jest statyczne rozciąganie. Dochodzi wówczas do powolnego i kontrolowanego rozciągania mięśni aż do granicy ich zakresu ruchu i na utrzymaniu tej pozycji przed pewien czas, zazwyczaj 15-60 sekund. Często ten rodzaj stretchingu wykonywany jest po zakończeniu treningu. Ma on na celu zmniejszenie napięcia mięśni i poprawę ich elastyczności, jak również usunięcie kwasu mlekowego i innych toksyn, które nagromadziły się w mięśniach.
Stosowany jest również dynamiczny stretching polegający na wykonywaniu ruchów zbliżonych to ruchów wykonywanych podczas treningu. Dzięki tego typu ćwiczeniom możemy ograniczyć ryzyko kontuzji poprzez rozgrzewanie mięśni i zwiększenie ich elastyczności. Najczęściej wprowadzane jest na początku treningu bądź też przed wzięciem udziału w konkurencji sportowej. Ma on wówczas za zadanie przygotować ciało do wzmożonej aktywności fizycznej.
Jakie korzyści przynosi stretching?
Ten rodzaj aktywności przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i korzyści, szczególnie, jeśli wykonujemy ją regularnie. Zasadniczych korzyści możemy upatrywać w poprawie elastyczności mięśni i zakresu ruchu. Wpłynie to korzystnie na naszą postawę, równowagę, ale również siłę. Dzięki stretchingowi poprawi się także koordynacja ruchów. Ruchy będą bardziej płynne, wpłynie to także na poprawę wydajności podczas aktywności.
Stretching ma także wpływ na redukcję bólu i sztywności mięśni. Może mieć swój udział w łagodzeniu bólu mięśniowego i sztywności, które pojawiają się podczas treningu bądź też po dłuższym czasie bez aktywności.
Dzięki stretchingowi poprawia się elastyczność kręgosłupa. Może on korzystnie wpłynąć na naszą postawę. Uchronić nas to może przed bólem pleców oraz przełożyć się na większą wydajność ruchową. Nie bez znaczenia jest również wpływ na poprawę krążenia krwi. Stretching ma wyraźne wpływ na rozluźnienie mięśni. Może to poprawić krążenie krwi i dostarczanie tlenu do tkanek.
Jakie są techniki stretchingu?
Zastosowanie znajdują różne techniki stretchingu, które mogą być zastosowane z myślą o zwiększeniu elastyczności, ograniczeniu ryzyka kontuzji, złagodzenia bólu mięśni czy też poprawie wydajności sportowej.
Stretching statyczny i dynamiczny opisaliśmy już wyżej. Czym jest ballisticzny stretching? Otóż polega on na rozciąganiu mięśni w sposób dynamiczny, ale przez łączenie z ruchem impulsowym. Wymaga on dużo precyzji i uważności. Jego niepoprawne stosowanie wiążę się z ryzykiem kontuzji.
Proprioceptywny neuromaskularny stretching, który bazuje na łączeniu zbliżonych ruchów i zwolnień ułatwiających rozluźnienie mięśni.
Fasialny stretching stanowi połączenie ruchów o dużych amplitudach z wykorzystaniem kilku grup mięśniowych. Fasie są błonami otaczającymi poszczególne grupy mięśniowe oddziałujące na siebie.