Czy manualny drenaż limfatyczny pomaga w leczeniu obrzęków?

manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny obejmuje różnego typu techniki manualne, które wykonywane są przez fizjoterapeutę. Mają one prowadzić do udrażniania nadmiaru płynu oraz wspomagać fizjologiczny drenaż. Ich zadaniem jest także opracowanie zrostów łącznotkankowych tworzących się w zaawansowanych postach obrzęku chłonnego. Anna Kowalska z Bonifraterskiego Centrum Medycznego wyjaśnia jak działa masaż i dlaczego stosowany jest w leczeniu obrzęków.

Manualny drenaż limfatyczny jako element kompleksowej terapii obrzęku

Manualny drenaż limfatyczny stanowi jeden z elementów kompleksowej terapii obrzęku. Regularnie stosowany umożliwia osiągnięcie zadowalających efektów. Kluczowe jest również uzupełnienie działań o specjalnie dobrane materiały kompresyjne. Pacjent powinien również zostać dobrze poinformowany odnośnie zasad pielęgnacji skóry oraz tego, że konieczne jest wykonywanie ćwiczeń, które wspomagają drenaż.

Rodzaje obrzęków

Obrzęk jest stanem, w  którym ma miejsce nagromadzenie się nadmiernej ilości płynu będącego częścią obiegu krwionośnego, który trafia do przestrzeni pozakomórkowej. Jest kilka klasyfikacji obrzęków. Które z nich najczęściej spotykane są w gabinetach fizjoterapeutów?

Częstą formą są:

  • obrzęki żylne – wywołane są one przewlekłą niewydolnością żylną
  • obrzęki limfatyczne – występują w leczeniu choroby nowotworowej lub pierwotnie, wynikają z budowy lub niewystarczającej ilości wykształconych naczyń limfatycznych
  • obrzęki lipoidalne – w przypadku których ma miejsce patologiczne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie, często w okolicy bioder
  • obrzęk pourazowy – do którego dochodzi po urazie stawu
  • obrzęk występujący fizjologicznie u kobiet w ciąży

Manualny drenaż limfatyczny – jak określamy jego skuteczność?

Ważne są odczucia pacjentów, który po zabiegu odczuwają ulgę. Kończyna jest lżejsza, odczuwalna jest zmiana w konsystencji obrzęku. Często w efekcie zmniejsza się obwód kończyny zajętej obrzękiem co przekłada się na ograniczenie dolegliwości bólowych.

Czy potrzebne jest skierowanie?

Manualny drenaż limfatyczny nie wymaga skierowana. W praktyce ważna jest jednak współpraca fizjoterapeuty z specjalistą w chirurgii naczyniowej.

Jakie są przeciwwskazania do drenażu?

Przeciwwskazania to m.in. zakażenia, zakrzepowe zapalenie żył, zmiany skórne o genezie, której nie znamy czy też niewyrównana niewydolność serca.

Jak długo trwa zabieg i czy wymaga specjalnego przygotowania?

Drenaż limfatyczny trwa zwykle około 30-50 minut. Całkowity czas zależny jest od obszaru zajętego zabiegiem.

Manualny drenaż limfatyczny wykonywany jest również w Bonifraterskim Centrum Medycznym. Placówka oferuje m.in. usługi takie jak:

Artykuł sponsorowany