Zaćma to powszechna choroba oczu objawiająca się stopniową utratą przejrzystości soczewki. Nieleczona jest groźna, stanowi bowiem jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u seniorów. Pamiętajmy, że może również dotykać młodszych pacjentów. Na szczęście jest to choroba, która może być skutecznie leczona chirurgicznie. Wykrycie zaćmy we wczesnym etapie umożliwia stuprocentowe wyleczenie chorego. Ważna jest diagnostyka zaćmy – szczególnie w grupie ryzyka (u osób około 50 roku życia). Poniżej przedstawiamy główne objawy zaćmy oraz możliwości w zakresie leczenia, które dostępne w dzisiejszej medycynie.
Jakie są objawy zaćmy?
Najczęstsze objawy zaćmy obejmują:
- Zamglenie lub zniekształcenie obrazu
- Pogorszenie ostrości widzenia
- Problemy z widzeniem w nocy
- Podwyższona wrażliwość na jasne światło i olśnienie
- Pojawienie się pierścienia wokół źródeł światła
- Zmiany w postrzeganiu kolorów
Objawy te rozwijają się stopniowo i mogą dotyczyć jednego lub obu oczu. W początkowych stadiach zaćmy objawy te mogą być trudne do zauważenia. Z czasem jednak nasilają się, wpływając negatywnie na jakość życia chorego.
Na czym polega diagnostyka zaćmy?
Diagnostyka zaćmy polega głównie na badaniach okulistycznych, takich jak test ostrości wzroku, badanie biomikroskopowe oraz badanie dna oka. W wielu przypadkach przeprowadza się także badanie za pomocą rożnych technik obrazowania, takich jak ultrasonografia oka.
Leczenie zaćmy – jakie są dostępne metody?
Chirurgiczna interwencja
Leczenie zaćmy polega głównie na zabiegu chirurgicznym, który zwykle nie jest długi (usuwanie zaćmy trwa około 20minut) i mało inwazyjny. Procedura chirurgiczna bazuje na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Wstawienie nowej soczewki przywraca normalną ostrość wzroku.
Fakoemulsyfikacja
Jest to najpopularniejsza metoda, polegająca na rozbiciu soczewki za pomocą ultradźwięków i jej usunięciu. Następnie wszczepia się soczewkę sztuczną.
Ekstrakapsularna ekstrakcja soczewki
Ta technika jest rzadziej stosowana i polega na usunięciu soczewki w całości, zamiast jej rozbicia.
Leki i krople
Choć farmakoterapia nie można usunąć zaćmy, w pewnych przypadkach krople do oczu mogą pomóc w łagodzeniu objawów, takich jak chociażby suchość oka czy też jego podrażnienie.
Postępowanie pooperacyjne
Oko po operacji jest bardziej wrażliwe, zwiększa się też ryzyko rozwoju infekcji. Po operacji pacjentom zwykle przepisywane są krople antybiotykowe i przeciwbólowe. Pacjent powinien też pamiętać o koniecznych modyfikacjach w stylu życia. Należy mi.in. unikać intensywnego wysiłku i ekspozycji na słońce (należy nosić okulary przeciwsłoneczne).
Zaćma to choroba, która może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Jej leczenie jest skuteczne i zwykle przynosi szybką poprawę ostrości wzroku. Kluczem do sukcesu jest wczesna diagnostyka schorzenia i interwencja chirurgiczna, która w większości przypadków przywraca normalne funkcjonowanie oka. Ważne jest też przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
Jeśli zauważysz u siebie objawy zaćmy, niezwłocznie skonsultuj się z okulistą. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia i diagnostyki, zaćma nie musi już być wyrokiem na utratę wzroku.