Zioła w ogrodzie – jakie rośliny wybrać

Zioła w ogrodzie to uczta dla oka i podniebienia.  Zastanawiasz się, które z nich powinny pojawić się w Twoim przydomowym ogródku ziołowym? Wybór oczywiście jest szeroki. Poniżej przedstawiamy trzy popularne zioła i podstawowe informacje na ich temat.

Kolendra

Kolendra siewna jest już częstą bywalczynią naszych rodzimych ogrodów, chociaż pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Kwitnąca od czerwca do lipca roślina osiąga wysokość nawet 70 cm. Jej dolne  liście są klapowate i pojedyncze, górne zaś podwójne i przypominające wizualnie koper. Lubi miejsce dobrze nasłonecznione oraz lekką i ciepłą glebę. Nie zapomnijmy o regularnym odchwaszczaniu grządek.

Kolendra jest rośliną jednoroczną, która jest w całości jadalna i bardzo popularna jako składnik wielu dań. Często pojawia się w kuchni azjatyckiej, w tym curry, chińskich i tajskich daniach, ale również przekonała do siebie mieszkańców wielu innych rejonów, którzy docenili jej wartości smakowe i zdrowotne.

Nasiona i liście charakteryzują się wyrazistym smakiem. Nasiona mają bardziej cytrynowy smak i można je zmielić i wykorzystać jako przyprawę. Liście, nieco bardziej gorzkie są często krojone i wykorzystywane w funkcjach dekoracyjnych. Oprócz zastosowań kulinarnych, kolendra ma wiele zalet zdrowotnych i jest stosowana na całym świecie w lekach ziołowych, czyli medycynie naturalnej.

Zioła w ogrodzie – koper

Koper nie należy do roślin wybrednych, warto więc uwzględnić go planując zioła w ogrodzie. Jeśli zapewnimy mu słoneczne i zaciszne miejsce powinien ładnie rosnąć, osiągając wysokość ok. 90-120 cm. Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gruntu. Możemy zacząć już wczesną wiosną i kontynuować wysiewanie aż do jesieni.

Świeże i suszone liście kopru o cudownie aromatycznym zapachu idealnie komponują się z rybami, jak chociażby łososiem. Zioło jest również bardzo popularne jako dodatek do ziemniaków i zup. Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się bogactwem aromatu i smaku dodaj go pod koniec przyrządzania danej potrawy.

Estragon francuski

Choć nieco trudniejszy w uprawie, estragon francuski z pewnością urozmaici nasz ogród i przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy kochają kuchnię francuską. Ze swoim anyżkowym aromatem jest uważany za najlepszą odmianę estragonu w kuchni.

Estragon dobrze czuje się w nasłonecznionych i zacisznych miejscach w naszym ogrodzie. Jeśli mówimy o warunkach glebowych, zdecydowanie woli odpowiednio wilgotną próchniczną glebę. Wymaga również nawożenia.